بینی هوشمند قابل حمل که تقریباً تمامی بو (رایحه) ها را می تواند تشخیص دهد

Aryballe یک بینی هوشمند طراحی کرده است که می تواند رایحه موجود در محیط تشخیص داده شده با سنسور خود را در پایگاه داده خود جستجو کند و آن را اعلام کند. این دستگاه که بمانند موبایل است در CES 2017 رونمایی و باعث وجد تماشاگران شد. چرا که در کمتر از ۱۵ ثانیه قادر به تشخیص ۳۵۰ رایحه مختلف شد.

برای تحقق این قابلیت، این دستگاه از تکنولوژی بینی انسان که به موجب آن ترکیبی از تکنولوژی رزونانس اپتیکال، آرایه ای از سنسورهای بیوشیمی و پایگاه داده ای ابری از ODOR SIGNATURE  و در نهایت مقداری از الگوریتم های هوش مصنوعی برای تطابق و شناسایی بهره گرفته است.

بنا به گفته­ی سازندگان این بینی هوشمند، برای این دستگاه برنامه تعبیه دیده شده که قابلیت تشخیص آلودگی های در شهرها، کنترل کیفی در صنایع غذایی، کاربردهای بسیاری در وسایل منزل مانند یخچال که در تحقیقات اخیر بسیار برای شناسایی امراض تاکید شده است را به ما می دهد.

موارد استفاده بینی هوشمند

در کل، این بینی هوشمند دستگاهی می باشد که در حقیقیت می تواند گشایشی بر دستگاه های هوشمند در رابطه با حواس ما مانند بینایی، شنوایی، لامسه و چشایی باشد. همچنین این دستگاه  که توسط ARYBALLE  که شرکتی است که در سال ۲۰۱۴ تاسیس شده است، به احتمال زیاد در ماه های JUNE یا MAY  روانه ی بازار می شود.

اما آیا این بدین معنا می تواند باشد که گوشی های آیفون، روزگاری ممکن است به ما بگویند که ما اشتباه بو کرده ایم یا بویی را اشتباه تشخیص داده ایم؟ ما حدس می زنیم که باید صبور باشیم و منتظر آینده تا پاسخ این سوال را دریابیم.

منبع خبر: http://www.digitaltrends.com/cool-tech/digital-nose-smell-ces-2017/