جدیدترین دوربین های فیلمبرداری ورزشی سونی

کمتر از یک هفته از معرفی دوربین Garmin VIRBO Ultra 30 نمگذرد که شرکت سونی دو دوربین رده بالای خود را معرفی کرد.

مدل FDR-X3000 با کیفیت ۴K  و مدل HDR-AS300 که بصورت فول HD فیلمبرداری میکند ،هردوی آنها امکانات زیادی را به همراه آورده اند. اما بی شک یکی از بزرکترین قابلیت های این دو دوربین، لرزش گیر دست آنهاست که بصورت نوری عمل میکند، که تفاوت های زیادی با فناوری قبلی یعنی IS دارد. سونی آنرا BOSS نامیده است.

تحقیقات بازار سونی نشان داده که لرزشگیری دست در زمان فیلمبرداری، یکی از خواسته های شماره اول طرفداران دوربین های اکشن است، بنابراین، نیاز به یک سیستم تثبیت کننده جدید، احساس می شد. BOSS با حرکت دادن حسگر و لنز به مقابله با ارتعاشات می پردازد، تا ویدئویی صاف و روان و بدون پردازش دیجیتالی اضافه به ثبت برساند.
بر خلاف تثبیت کننده تصویر الکترونیکی قدیمی، BOSS می تواند در هر حالت از جمله ۴K (فقط در مدل X3000) و با سرعت بالا فیلمبرداری کند، که این یک مزیت در مقابل دوربین های قبلی خود سونی و دیگر تولید کنندگان این محصول است. برای مثال، ثبات تصویر گارمین فقط در کیفیت ۱۰۸۰p عمل می کند، و نمی تواند در ۴K از آن استفاده کرد. دوربین GoPro نیز در حال حاضر تثبیت کننده ای ارائه نمی دهد.

سونی همچنین چند لوازم جانبی جدید همراه این دو دوربین اکشن معرفی کرده است. از جمله آن، محفظه زد آب مدل MPK-UWH1 است که با هر دو مدل عرضه می شود، و میگویند میتوان با آن تا عمق ۶۰ متری زیر آب نیز فیلمبرداری کرد. همچنین یک صفحه نمایش از راه دور که مورد نیاز هر فیلمبردار حرفه ای است.

شکل دوربین های اکشن سونی، کم و بیش مانع از داشتن یک  صفحه نمایش ال سی دی برروی آنها شده. اما سونی این مسئله را به عنوان یک مزیت می بیند. چرا که در بیشتر مواقع، از صفحه نمایش نصب شده در پشت دوربین های اکشن نمیتوان استفاده کرد، به هر حال، سونی این مسئله را با یک صفحه نمایش از راه دور که می توان مانند یک ساعت مچی به دور دست یا فرمان دوچرخه و یا … متصل شود و تصاویر را بصورت زنده به آن ارسال نماید، حل کرده است.

منبع: digitaltrends