جستجوی حیات خارج از زمین، ممکن است که آن را پیدا کرده باشیم

جستجوی حیات

هنگامی که یک کاوشگر رباتیک بر روی یک جهان آبکی مانند اروپا قمر سیاره مشتری فرود آید دانشمندان چگونه باید تشخیص دهند که آیا واقعا محل زندگی است یا خیر؟
این سوال را فضانورد بازنشسته ناسا جان گرانسفلد زمانی مطرح کرد که مسئول یک سری از ماموریت های علمی و کاوشی در ناسا بود.

جیم گرین رئیس بخش علوم سیاره ای ناسا سوالی را مطرح می کند که چرا ما باید به دنبال زندگی در سیاره های دیگر باشیم؟ چه تکنیک هایی هستند که باید بدانیم و برای زندگی در سیارات دیگر بدنبال چه چیزهایی باید باشیم؟
اخیرا آکادمی ملی علوم ، مهندسی و پزشکی برای بدست آوردن یک سری اطلاعات از کارشناسان ارشد زیست شناسی برای یک سری مشاوره دعوت کردند.

در حقیقت ناسا به دنبال شواهدی از زندگی و حیات در اروپا می باشد که با استفاده از مواد شناسایی شده توسط کاوشگرها مطالعه شود.

اما ناسا بدنبال یک نتیجه مثبت کاذب نیست و بلکه به دنبال حقیقت است و نمی خواهد مانند سال ۱۹۷۰ در ماموریت وایکینگ پس از تجزیه و تحلیل خاک مریخ به این نتیجه رسید که حیات در مریخ وجود دارد اما در حقیقت اینگونه نبود.
بنابراین جستجوی حیات برای یافتن یک زندگی خارج از منظومه شمسی یکی از بزرگترین چالش های ممکن باقی است زیرا در خارج از این منظومه به علت فاصله بسیار زیاد از زمین جستجوی حیات توسط کاوشگرها و ماهواره ها بسیار بسیار مشکل است و حداقل با تکنولوژی امروز کاریست بس دشوار اما قطعا در دنیای به این عظمت و بزرگی با این همه کهکشان و منظومه و … باید بیشتر از تصور ما انسان ها حیات در سرتاسر عالم وجود داشته باشد که ما انسان ها با این سطح علم و دانش کماکان قادر به پیدا کردن آن نیستیم و چشم به آینه دوخته ایم.

رسیدن یک سیگنال از یک سیاره دیگر و یک منظومه دیگر بسیار پرهیجان و جذاب و شاید هم ترسناک باشد اما آیا واقعا در این سیارات اکسیژن و گازهایی مانند متان که برای حیات ضروری است وجود دارد؟
پس باید منتظر تحقیقات و آینده باشیم

 

جستجوی حیات خارج از زمین، ممکن است که آن را پیدا کرده باشیم

 

منبع خبر: npr.org