سریع‌ترین شبکه موبایل ۴G رکورد سرعت را شکست

شرکت مخابراتی Elisa می‌خواهد شبکه یک گیگابایتی تلفن همراه اولیه و مقدماتی را با رکورد جدید سریع‌ترین اینترنت تلفن همراه ۴G در جهان معرفی کند. این شرکت فنلاندی ادعا کرده است که در شبکه‌های تست به سرعت ۱٫۹گیگ بر ثاتیه دست پیدا کرده است که با اثبات این ادعا سریع‌ترین سرعت اینترنت به ثبت خواهد رسید. با توجه به این ادعا و سرعت بیش از حد اینترنت تلفن همراه می‌توان یک فیلم Blu-ray را در حدود ۴۴ ثانیه دانلود کرد. اما تحلیلگران تردید دارند که چنین شاهکاری بتواند در دنیای واقعی حال حاضر اتفاق بیفتد.
شرکت مخابراتی Elisa گفته است که از تکنولوژی ارائه شده توسط غول مخابراتی چین، هوآوی برای ارائه سرعت اینترنت نلفن همراه تا استانه ۲Gbps استفاده کرده است. در حال حاضر سریع‌ترین شبکه تجاری با سرعت ۳۰۰Mbps ارائه می‌شود. مدیر اجرایی این شرکت بیان کرده است که تا به حال این سرعت توسط هیچ شرکتی اعلام نشده است.
با این حال، یک تیم دانشگاهی در ماه فوریه موفق به دستیابی به سرعت ۱ ترابیت در ثانیه بر روی تلفن همراه ۵G شده است که بیش از پنجاه برابر سریع‌تر از سرعت ۴G الیزا می‌باشد.
از نظر برنامه‌های کاربردی تجاری الیزا در حال برنامه‌ریزی برای معرفی یک شبکه ۱Gbps اولیه تا سه سال اینده در فنلاند می‌باشد.