شاهکار مهندسی BMW برای موتور سیکلتی که تعادل خود را حفظ می کند

ممپانی BMW راحتی را در موتور سواری به شما ارائه خواهد داد و به منظور تسهیل در حمل و نقل شهری بوجود آمده است.  ادگار هاینریش رییس طراح Motorrad می گوید: موتورسواری به نوعی فرار از روزمرگیست و زمانی که شما در کنار موتور سیکلت خود هستید احساس می کنید که کاملا آزاد هستید. به راستی این موتور سیکلت چگونه شما را رها می کند؟ در واقع دیگر شما نیازی به کلاه کاسکت و محافظ ندارید، این طرح آینده نگرانه به شما تجربه جدیدی را در موتور سواری می دهد.

bmw-motorrad-vision-next-100_0010-720x480-c

بخشی از طراحی این موتور از مدل های کلاسیک مانند فریم مثلثی مشکی (۱۹۲۳ BMW R32) الهام گرفته است به همراه خطوط سفيد و موتوری به شكل باكسر که طراحی را بسیار جذابتر کرده است. اما این طرح از سیستم آلایندگي صفر استفاده می کند بدین معنی که اصلا موتوری وجود ندارد و صرفا این طراحی به آیرودینامیک و شکل ظاهری موتور کمک می کند و اینکه چه راهکاری برای موتور در نظر گرفته شده است هنوز یک راز است.

bmw-motorrad-vision-next-100_007-720x480-c

یکی از قابلیت های طرح Flexframe است بدیم معنی که انگار موتور یک جسم یکپارچه است و از جلو تا عقب Next 100 بدون هیچ گونه مفصل و وصله و پینه ای به هم متصل شده است. از دیگر ویژگی های این موتور فلز به کار رفته در چرخ جلوست که بازتاب نوری خاصی در روز دارد و به هدایت باد نیز کمک می کند، صندلی موتور به نحوی جالب طراحی شده و بال های اطراف موتور که از جنس کربن هستند.

bmw-motorrad-vision-next-100_006-720x480-c

ظاهر موتور قابل توجه است اما از آن حیرت آورتر تکنولوژی این طرح است چراکه آج های لاستیک ها به گونه ای طراحی شده اند تا در سیستم ایمنی موتور کمک کنند و موتور تعادل خود را حفظ می کند حتی اگر موتورسوار کنترل موتور را از دست بدهد. این موتور مجهز به انبوهی تکنولوژی می باشد از قبیل اعلام خطرات پیش رو، مسیریاب، تلمتری و حتی موتور حرکت چشم موتور سوار را پیگیری کرده تا به او اطلاعات و هشدارهای لازم را بدهد.

bmw-motorrad-vision-next-100_005-720x480-c

سیستم ایمنی هم برای فرد طراحی شده است که با سنسورهایی می تواند از زاویه خطرناک موتور آگاه گشته و هشدارهای لازم را بدهد. ممکن است این طرح یک مفهموم مود روز بدون نیاز به محافظ های فیزیکی باشد اما جدا از این ها يك شاهکار مهندسی است. هاینریش می گوید این طرح نهایت تجربه را از تلفیق دنیای دیجیتال و آنالوگ به شما می دهد. کمپانی BMW سعی بر این داشته تا نیازهای یک موتورسوار تا چند دهه را پیش بینی کند. البته نمی توان گفت که این طرح بدون نقص است اما بسیار نوآورانه و خلاقانه است.

 

منبع : digitaltrends