فلش دوربینی که بدون باتری کار می کند!

Ann Makosinski  که تنها ۱۶ سال سن دارد، جایزه ۲۵۰۰۰ دلاری اختراعات گوگل را به خود اختصاص داد. او سازنده یک فلش لایت بدون باتری است.
این فلش تنها با حرارت دست شما قادر به کار خواهد بود. هنگامی که به فیلیپین این مخترع جوان رفته بود، متوجه شده بود که خیلی از دانش آموزان نمی توانستند درس بخوانند در تاریکی چون دسترسی به الکتریسیته نداشتند. متاسفانه این یک مشکل فراگیر است. همواره در توسعه مکان های زندگی، خیلی از جاها هستند که نمی توانند هزینه برق خود را پرداخت کنند و یا اصلاً به برق دسترسی ندارند.

فلش بدون باتری چگونه کار میکند

این دستگاه از یک بدنه الومینیومی تشکیل شده است که درون آن جسمی قرار دارد که هنگامی که در دست شما قرار می گیرد، گرم می شود ولی این گرما به انتهای آن دستگاه منتقل نمی شود، در نتیجه اختلاف دمای ایجاد شده در این دستگاه باعث می شود که جریانی از قسمت گرم به قسمت سرد منتقل شود که همانجا یک Light Emitted Diods یا همان LED کارگذاشته شده است که باعث ایجاد روشنایی می گردد. اما توان ایجاد شده توسط این دستگاه تنها ۵٫۷ میلی وات بود که کافی نبود. در نتیجه این مخترع جوان با به کار گذاشتن یک مبدل ولتاژ را به ۵ ولت تبدیل کرد تا بتواند چراغ فلش خود را روشن نماید. وی بدین طریق موفق شد تا اولین فلش بدون باتری، مواد شیمیایی، انرژی خورشیدی، سوخت فسیلی و … را اختراع کند.

با این حساب شما هر بار که این فلش لایت را بر می دارید، روشن می شود. او خیلی از خانواده خویش تشکر ویژه داشت. زیرا این پدر و مادر، فرزند خویش را با خواندن زندگینامه دانشمندانی نظیر ماری کوری و تسلا در او، انگیزه اختراع ایجاد کردند.

همچنین او به داور رقابت بین مخترعین گوگل اذعان داشت که اولین اسباب بازی که به وی داده شده بود، یک جعبه ترانزیستور بوده است. روزنامه Time نام او را جز ۳۰ نفری که دنیا را متحول ساخته اند آورده است.

منبع خبر: http://www.inventor-strategies.com/new-electronic-inventions.html