رونمایی از بزرگترین دسته هواپیماهای بدون سرنشین کوچک توسط آمریکا

وزارت دفاع ایالات متحده امریکا در روز دوشنبه اعلام کرد که رونمایی یکی از بزرگترین دسته هواپیماهای بدون سرنشین کوچک بر روی دریاچه چینی ها با موفقیت صورت پذیرفته است. هواپیماهای بدون سرنشین دارای قابلیت تصمیم گیری، آن هم در آرایش جنگی پرواز و خودترمیمی دارند.

لابراتوار فناوری و موسسه تکنولوژی ماساچوست، ارائه این فناوری را از سال ۲۰۱۳ با کمک تکنولوژی روز و تولید سریع و دقیق توسط چاپگرهای سه بعدی آغاز کرده است.

نسخه آزمایشی-نمایشی این هواپیماهای بدون سرنشین که نسل ششم آن با نام Predix نیز بود، توسط وزارت دفاع مشخصاتی از آن ارائه شد که طبق گفته ها، ۰٫۶ ماخ سرعت و تا منفی ۱۰ درجه سانتی گراد می تواند پرواز کند. Predix یکی از نمونه های هواپیماهای بدون سرنشین ارزان قیمت بشمار می رود که  مطابق اعلان وزارت دفاع آمریکا این نمونه می تواند جایگزین هواپیماهای بدون سرنشین گران قیمت که در عملیات های مشابه، به مراتب هزینه ای بسیار گزاف تر را در بر می داشت، گردد. Predix قابلیت اتصال به شبکه های نظامی در سناریوهای مختلف را نیز دارد که این امر موجب می گردد تا در سناریوهای جنگی بتوان به سرعت تصمیم گیری های فرماندهان را روی چیدمان گروهی این نوع هواپیماهای بدون سرنشین انجام داد.

نیش مانند یک زنبور عسل

هواپیماهای بدون سرنشین Predix ، قابلیت این را دارند که از هوا به زمین، هوا به دریا و هوا به هوا شلیک کند. آنها می توانند در تعداد یا منفرد به کار روند. به عبارت دیگر می توان از تعدادی از آنها به صورت شبکه ای در ماموریت های بزرگ استفاده کرد و یا در ماموریت های کوچک از تعداد کمتری از آنها یا حتی یکی از آنها استفاده کرد.

این هواپیماهای بدون سرنشین از طریق سیستم های توزیع شده با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و برای تصمیم گیری از طریق مغز توزیع شده تصمیمی می گیرند. هنگامی که برای آنها یک ماموریت تعریف شد، خود آن تصمیم میگیرد که چگونه آن را به بهترین وجه می تواند انجام دهد و اپراتورها فقط در تصمیم گیری های بزرگ و کلان نقش دارند.

 

 

http://www.technewsworld.com/story/Pentagon-Battle-Tests-Micro-Drone-Swarm-84217.html