کیسه هوایی برای دوچرخه سواران

شرکت Hövding اولین سازنده کلاه های ایمنی برای دوچرخه سواران است که تحقیقات خود را از سال ۲۰۰۵ شروع کرده است. اکنون مخترعان کلاهی طراحی کرده اند که دارای مزیت های بسیاری است. این کلاه جدید دیگر گرم نیست، وزن زیادی ندارد و ناحیه سر و گردن دوچرخه‌سواران را از هرگونه خطری حفظ می کند.

video-fallback

جنس کلاه کاسکت های سنتی می تواند یکی از عواملی تشدید کننده صدمه باشد اما این کلاه، یک کیسه هوای پوشیدنی است که دور گردن پیچیده می شود و از پلاستیک بسیار مقاوم تشکیل شده است که هنگام برخورد با زمین پاره نمی شود.

howitworks

این کلاه کیسه هوا مجهز به سنسورهایی است که با تشخیص کوچکترین خطری فعال شده و ناحیه اي بیش از کلاه های سنتی را می پوشاند. این کیسه هوا ضربه را به آرامی گرفته و از گاز هلیم استفاده می کند.

42378-2-casco-inflable-e-invisible-para-ciclistas-checalo

حال این کلاه چگونه کار می کند؟
شرکت Hövding با انجام آزمایشهای مختلف الگوریتم و الگويي را بدست آورده است که فرق بین دوچرخه سواری و لحظه تصادف مشخص می شود. در حالت دوچرخه سواری حفظ تعادل و سوار و پیاده شدن و برداشتن کلید و … تعریف شده است و فقط در مواقع خطر این کیسه هوا کار می کند. روی اين کیسه هوا که دور گردن بسته می شود دکمه روشن خاموش وجود دارد و چراغی که وضعیت کیسه هوا را مشخص می کند. این دستگاه توسط کابل یو اس بی شارژ شده و دوچرخه سوار حدود ۹ ساعت باطری دارد که با کاهش باطری، توسط چراغ و صدا، هشدار شارژ را می دهد.

3315r_4

بعد از تصادف، کلاه ۱۰ ثانیه آخر را ذخیره می کند. این موضوع می تواند بسیار ارزشمند باشد چنانچه برای کمپانی های بیمه نیز چگونگی رخ دادن تصادف مهم است. این کیسه هوا دستاورد تحقیقات فناوری يك شرکت سوئدی است.

 

منبع : hovding